^Do góry
  
  
  

ARTYKUŁ AUTORSTWA LEK.STOM. DONATY OZIEMCZUK

Zachęcam gorąco do przeczytania bardzo ciekawego artykułu autorstwa lek.stom. Donaty Oziemczuk z Zielonej Góry.

 Zwróciliście uwagę na to jak śpi Wasz maluszek? Czy dziecko ma w nocy zamkniętą buzię? A może podczas oglądania bajki czy wciągającej zabawy Wasza pociecha ma rozchylone usta?
To niby proste pytania, ale odpowiedź na nie jest niezwykle ważna!

Jeśli dziecko śpi z otwartą buzią, albo zdarza mu się w ciągu dnia mieć przez dłuższy czas rozwarte usta - to znaczy że ODDYCHA PRZEZ USTA.

Zapytacie - i co w tym takiego, że czasami oddycha buzią? A to okazuję się niezwykle ważna sprawa! Powiedziałabym nawet kluczowa w prawidłowym wzroście twarzy i zgryzu Waszego dziecka. Dlaczego? Postaram się Wam ten temat przybliżyć - dlatego zachęcam do przeczytania do końca

Normalną, fizjologiczną drogą oddychania jest oddychanie przez nos. Powietrze dostające się do jamy nosowej jest wstępnie filtrowane, ogrzewane i nawilżane. Nos stanowi więc pierwszą barierę ochronną dla wirusów i bakterii, zmniejszając ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Oddychając przez buzię powietrze dostaje się od razu do gardła, gdzie zlokalizowane są migdałki podniebienne oraz tzw. trzeci migdał. To one stanowią w tym wypadku pierwszą barierę ochronną przed drobnoustrojami. Nieogrzane, nienawilżone i nieprzefiltrowanie powietrze "drażni" tkankę migdałów powodując ich reakcję obronną w postaci przerostu zapalnego i zwężenia dróg oddechowych. To w konsekwencji wtórnie utrudnia oddychanie nosem i utrwala nawyk oddychania przez usta.

I tu pojawia się niezwykle ciekawy aspekt spoczynkowej pozycji języka  Podczas oddychania buzią język leży płasko na dnie jamy ustnej, opierając się o dolne zęby. Tymczasem powinien on leżeć na podniebieniu, stymulując do wzrostu szczękę i górny łuk zębowy. Jak już kiedyś pisałam - NAJLEPSZYM APARATEM ORTODONTYCZNYM JEST JĘZYK  I tu, że tak powiem pies pogrzebany. Nieprawidłowa pozycja języka może wywołać całe mnóstwo konsekwencji na przyszłość, ale o tym będzie w osobnym poście - o języku właśnie

Wracając do oddychania buzią- u dzieci z ustnym torem oddechowym zaczynają piętrzyć się problemy takie jak:

- przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała
- częste infekcje górnych dróg oddechowych
- trudności z koncentracją ( dziecko oddychające ustami jest słabiej dotlenione)
- charakterystyczny wyraz twarzy, często określany w literaturze jako "gapowaty" - buzia dziecka coraz częściej jest otwarta, kości policzka zapadnięte, oczy podkrążone, a język często jest lekko wysunięty z jamy ustnej
- chrapanie, nocny bezdech
- zgryz otwarty w odcinku przednim (zęby nie stykają się ze sobą)

To niezwykle ciekawe jak wielki ma to wpływ na wygląd twarzy dziecka oraz anatomie jamy ustnej. Pamiętajmy o tym, że dziecko cały czas rośnie i warunki w buzi, ale i w całej twarzoczaszce nieustannie się zmieniają. Utrwalony nieprawidłowy sposób oddychania będzie powodował poważne wady zgryzu oraz nieharmonijny wzrost kości całej twarzy. Powietrze dostające się do jamy nosowej podczas oddechu nosem napływa do wszystkich zatok przynosowych stymulując do prawidłowego wzrostu kości twarzy. Kiedy buzia jest otwarta, kość żuchwy również zaczyna rosnąc w nieprawidłowy sposób, powodując wydłużenie dolnego odcinka twarzy. Dodatkowo język opadający na dno jamy ustnej nie stymuluje do wzrostu na szerokość kości podniebienia, powodując zwężenie górnego łuku zębowego i stłoczenia zębów. Na domiar złego ta właśnie pozycja języka pociąga poprzez mięśnie kość gnykową, a kość gnykowa pociąga mięśnie szyi, co w konsekwencji powoduje przechylanie głowy ku przodowi.

No tak, tak, jest tego sporo. Tylko jeszcze wspomnę, że u podstaw tych wszystkich problemów może leżeć niepozorne, ukryte, niedocenione, skrócone WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE.

Obserwujcie proszę Wasze dzieci, bo póki rosną ich rozwój da się tak pokierować, by wyeliminować nieprawidłowe nawyki, zapobiec wadom zgryzu i zapewnić optymalny, atrakcyjny wygląd całej twarzy. Jeśli macie jakieś pytania - zapraszam do kontaktu .

-lek. dent. Donata Oziemczuk

 

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.