^Do góry
  
  
  

…gdy nie dostanie zabawki, którą akurat chciało …ROZCZAROWANIE

ROZCZAROWANIE to poczucie braku zadowolenia, które pojawia się, gdy nie zostają spełnione nasze oczekiwania, plany wobec kogoś lub czegoś. Zajęcia o tej tematyce zostały przeprowadzone w środę 25 stycznia w grupie I „Żabki”. Na podstawie opowieści „Chcę namalować morze”, dzieci dowiedziały się jak wygląda i co może odczuwać osoba rozczarowana oraz jak ma sobie radzić z porażkami, które mogą zdarzać się nawet każdego dnia. Dzięki temu dziecko ma szanse rozwinąć własne strategie radzenia sobie z przyszłymi rozczarowaniami. W części praktycznej dzieci układały magnetyczną układankę wg wzoru. Dzieci zostały podzielone na dwa zespoły: jedne otrzymały poziom podstawowy (łatwy), drugi zaawansowany (trudny). Te dzieci z zespołu II, którym nie udało się dobrze rozwiązać zadania odczuwały właśnie ROZCZAROWANIE, które mogliśmy zaobserwować. Dzieci otrzymały wsparcie grupy w postaci POCIESZENIA słownego, w postaci miłych słów od innych dzieci oraz tłumaczenia prowadzącego czemu tak się stało i że pewne rzeczy trzeba ćwiczyć, aby mogło się udać następnym razem. Dzieci świetnie poradziły sobie własnymi ROZCZAROWANIAMI.

Czytaj więcej...

Poznajemy zawody - Strażak

W styczniu w grupie II „Biedronki” odbywały się kolejne zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej dla przedszkolaków. Czwartym poznanym zawodem był STRAŻAK. Dzieci dowiedziały się, jakie są obowiązki zawodowe strażaka, jak również jakie atrybuty są mu potrzebne do wykonywania swojej pracy. Podczas zajęć praktycznych dzieci układały historyjkę obrazkową dotyczącą akcji polegającej na powiadomieniu straży pożarnej o pożarze oraz jego ugaszeniu. Utrwalały numery alarmowe przy pomocy zabawy ruchowej „Pali się”, za pomocą zabawy sprawnościowej „Na ratunek” dzieci przenosiły maskotki w bezpieczne miejsce REMIZA ratując je przed pożarem. Poprzez zabawę z piosenką „Co robi strażak”, dzieci wykonywały przedstawiony układ czynności, jakie wykonuje strażak jadący na akcję ratunkową, wykonywały także w podziale na dwa zespoły „Węże strażackie” (papiery zwijane w rulon oraz łączone wspólnie taśmą). Podsumowaniem zajęć były zagadki oraz Quiz dotyczący omawianego zawodu.

Czytaj więcej...

Co czuje druga osoba…..EMPATIA

EMPATIA, czyli zrozumienie co czuje druga osoba oraz umiejętność właściwego reagowania na jej stan, czyli np. udzielenie jej pomocy w razie potrzeby. Zajęcia o tej tematyce zostały przeprowadzone w środę 11 stycznia w grupie I „Żabki”. Na podstawie opowieści „Drużyna futbolowa”, dzieci dowiedziały się jak powinna się zachować osoba empatyczna. Przede wszystkim zauważa, że komuś dzieje się krzywda wyrządzana przez inne osoby, rozmyśla jakie działania powinna podjąć oraz odpowiednio reaguje przynosząc ratunek, ukojenie, zrozumienie sytuacji. W części praktycznej dzieci zakładały na rączki PACYNY EMOCJI, które swoim wyglądem prezentowały różne emocje (strach, smutek, złość, radość), zastanawiały się czemu mogą się tak czuć (określały czynniki, które mogły do tego doprowadzić) oraz próbowały coś poradzić zmieniając nieprzyjemne uczucie w przyjemne.

Czytaj więcej...

Smutek, niepokój, wyobcowanie części towarzysze SAMOTNOŚCI

W środę 4 stycznia w grupie I „Żabki” odbyły się zajęcia dotyczące emocji. Poznanym uczuciem była SAMOTNOŚC występująca w różnych okolicznościach, wówczas gdy brakuje ludziom towarzystwa lub kiedy opuszcza nas ktoś, z kim jesteśmy silnie związani emocjonalnie. Samotność często bywa mylona ze świadomą izolacją od innych osób, która służy wyciszeniu, regeneracji. Czytana bajka „Kanapka bez sera” opowiada o samotności Ksawerego, który zostaje bez bliskich mu osób TATY i MAMY. Chłopiec walczy z tym uczuciem na różne sposoby: przytulenie do ulubionego kocyka, pluszaka, rozmowy z przyjaciółki, nauczycielką. Na koniec zajęć dzieci opowiadały czy czuły się kiedyś samotne oraz jak radziły sobie z powyższym uczuciem. Grupa zaproponowała przytulanie siebie nawzajem jako sposób na samotność odczuwaną w ich grupie.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.