^Do góry
  
  
  

Biedronki - grupa przedszkolna

MATEMATYCZNE BIEDRONKI

Dziecko najlepiej poznaje świat, gdy ma możliwość go dotknąć, poczuć. Kiedy chcemy wytłumaczyć mu, że liczba 10 jest większa od 1, pokazanie symboli na kartce niewiele mu powie. Jeśli natomiast do pierwszego pojemnika wrzucimy jeden, a do drugiego dziesięć koralików, a w dodatku pozwolimy dziecku zanurzyć w nich ręce, będzie mogło ono za pomocą konkretu, a nie abstrakcji zrozumieć różnicę.

 1. Biedronki z nakrętek poszukujące swoich listków.
To zabawa, która rozwija umiejętności liczenia, rozwiązywania prostych zadań, a także kształci pamięć.. Biedronkami możemy się bawić na kilka sposobów:
- dziecko licząc kropki dobiera biedronkę do właściwej liczby zapisanej na listku.
- układamy biedronki w ciągi od najmniejszej liczby kropek do największej i odwrotnie.
- układamy dla dziecka zagadki: np. jeśli biedronka (którą dziecko wybrało) zgubiła jedną kropkę, to na którym listku usiądzie?
- prosimy dziecko, aby zaniosło biedronkę z trzema kropkami do łazienki i położyło ją na pralce, biedronkę z jedną kropką zaniosło do swojego pokoju na łóżko, biedronkę z pięcioma kropkami włożyło tacie do kieszeni kurtki...

2. „Rzuty kostką
Dziecko rzuca plastikową kostką. Ma policzyć kropki i podskoczyć (zaklaskać, zakukać, postukać) tyle razy, ile wskazuje liczba kropek. Może ułożyć tyle guzików (nakrętek), czy przynieść np. tyle kredek, ile oczek pokazuje kostka.

3. Liczenie ze smakiem
Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej.

4. Przyczepianie kamerek
Do kartki z wydrukowaną cyfrą lub narysowanymi kropkami, dziecko przypina tyle klamerek do bielizny, ile wskazuje cyfra lub ile jest narysowanych kropek.

5. Wykorzystanie istniejących zabawek
Drewniane klocki, spadające małpki czy mnóstwo innych zabawek i gier można zamienić w pole do nauki matematyki. W krainie małpek zapanował chaos – znów jedna uciekła, musimy je przeliczyć. W miasteczku wieży wybudowanych z klocków pojawia się złodziej i po tym jak mały konstruktor się odwróci, znika jakaś „cegła”...

Zapraszam również do matematycznych zabaw z piosenką:
- „Magiczna liczba 7”: https://www.youtube.com/watch?v=1ZrVWo2-_rc
- „Jeden, dwa i trzy”
- „Pięć malutkich małpek”: https://www.youtube.com/watch?v=I33OGsfpHUo

Miłej zabawy!!

 

Opracowała: Lidia Suska

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.