^Do góry
  
  
  

Aktualności Przedszkola nr 9 w Nowej Soli

TATĄ BYĆ...

TATĄ być... Jaką funkcję pełni OJCIEC w życiu dziecka?

W kolejnym letnim już miesiącu obchodzimy Dzień TATY, który jest tak samo ważny jak dzień mamy. Dziecko/Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują obojga kochających się rodziców, którzy są obecni w jego/ich życiu zarówno ciałem jak i duchem. Ojciec jest obecny w życiu swego dziecka już w chwili kiedy jego partnerka/żona jest w ciąży, akceptując przyszłego potomka i celebrując jego przyjście na świat. To także opieka nad kobietą w tym stanie poprzez zapewnienie jej poczucia bezpieczeństwa zarówno ekonomicznego, jak również bliskości emocjonalnej.

W chwili pojawienia się potomstwa Tata pełni rolę opiekuna swego dziecka/dzieci, czyli na równi z kobietą zajmuje się potomstwem (pomoc w myciu, przebieraniu, usypianiu, karmieniu). Pomaga także swojej partnerce odzyskać równowagę emocjonalną po niedawnym porodzie poprzez dodawanie jej otuchy słowem i czynem („jesteś najlepszą mamą jak znam”, uśmiech gdy widzi jak kobieta wytrwale opiekuje się dzieckiem pomimo zmęczenia, itd.). Dzięki ojcu: u córki kształtuje się obraz siebie i buduje się fundament pod przyszłe relacje z mężczyznami, natomiast synowi przekazuje swoim postępowaniem jak być mężczyzną, co jest ważne w życiu, wyjaśnia i wprowadza w świat reguł oraz zasad panujących u płci przeciwnej.

Czy można zatem przygotować się do roli bycia ojcem? Teoretycznie - poprzez czytanie literatury, obserwację innych ojców w najbliższym otoczeniu, a praktycznie - tylko poprzez doświadczenie gdy mężczyzna staje się ojcem w rzeczywistości. Wiele wzorów postępowania z własnym dzieckiem/dziećmi pochodzi z domów rodzinnych i jest nieświadomie wdrażanych do wychowania zwłaszcza pod wpływem emocji zwłaszcza w chwilach ich eskalacji. Zawsze jest jednak możliwość pracy nad tym aby stawać się ojcem każdego dnia od nowa. Ważna jest refleksja nas swoim zachowaniem i chęć wprowadzenia niezbędnych zmian.

Jaki powinien być zatem współczesny tata? Kochający bezwarunkowo, troskliwy, wyrozumiały, dający przykład odpowiedniego postępowania poprzez swoje mądre czyny, wypowiedzi, motywujący do pokonywania przeszkód, trudności, doceniający postępy dziecka w każdej sferze, szanujący odrębność myśli, uczuć, zachowań… i można wymieniać mnóstwo jeszcze istotnych rzeczy.

Tego wszystkiego życzę wszystkim OJCOM naszych podopiecznych w dniu ich święta!

 

psycholog

Ewelina Wośko-Bojanowska

 

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.