Tygryski - grupa przedszkolna

EKO ZABAWY

Wspólne wykonanie zabawek z domowego recyklingu zaangażuje dzieci do działania i utrwali im informacje na temat środowiska i jego ochrony. Jak można wykorzystać niektóre puste opakowania? Co można zrobić z plastikowej butelki, kubeczka po jogurcie, a jak wykorzystać nakrętki? Pomysłów na nadanie nowego życia pozornie niepotrzebnym produktom jest bardzo wiele, ale najciekawsze w tej zabawie jest wymyślenie całkowicie niecodziennego zastosowania danego przedmiotu, stworzenie jego projektu, a następnie wykonanie go przez wszystkich domowników.

Czas spędzany z dziećmi może być kreatywny i ciekawy. Tygryski zapraszam Was do działania i do rywalizacji.

Na początek obejrzyjcie filmiki (A, B) i przypomnijcie sobie: Co to są odpady? W jaki sposób możemy dbać o naszą planetę? Na czym polega segregowanie śmieci? Co to jest recykling? Koniecznie rozwiążcie zadania (1- 5).

 

http://tablit.wa.amu.edu.pl/bin3/mod-3_3/index.html#top

 

 Zaproście rodziców do wspólnej zabawy.

Oto kilka propozycji:

1. „Śmieciojadek”

Do wykonania tego stworka potrzebne będą duże, plastikowe butelki, kolorowy papier, oczka, klej, taśma klejąca. W butelce wycinamy okienko (otwarte usta), oklejamy, mocujemy oczka (można je również wyciąć z papieru, wykorzystać guziki), naklejamy łapki, nosek, itp.

Zgniatamy w kulki kawałki gazet, srebrnej folii, przygotowujemy nakrętki.

Celujemy i przeliczamy zdobyte punkty.

2. „Kółko i krzyżyk”

Potrzebujmy: 10 nakrętek, 4 patyczki (np. do szaszłyków), kredki, słomki do napojów, mazak do namalowania kółek i krzyżyków. Ustawiamy i gramy!

3. „Łapu capu”

Z plastikowej butelki odcinamy górę, ozdabiamy. Dodatkowo jej brzeg możemy okleić taśmą izolacyjną, kolorową taśmą klejącą lub wycinanką samoprzylepną. Na końcu sznurka, tasiemki, włóczki mocujemy nakrętkę, albo plastikowe jajko z kinder niespodzianki. Jeżeli do jajka dokleimy dziobek, oczka i piórka powstanie nam ptaszek. Sznurek wiążemy na szyjce butelki. Gra zręcznościowa już gotowa. Teraz trzeba tylko trafić do celu. Ptaszek musi znaleźć się w gniazdku!

4. „Kolorowe kręgle”

Możecie w nie grać w domu, w ogrodzie, na balkonie i na działce.

Potrzebne będą butelki po wodzie, mleku lub innych napojach, kolorowy papier, bibuła, naklejki, karteczki z cyferkami, literami– wszystko czym możemy je ozdobić oraz piłka. Warto wlać do nich trochę wody, nie będą się tak łatwo przewracać. Kręgle ustawiamy na jednej linii, a dziecko i rodzice próbują strącić ich jak najwięcej turlając piłkę. Liczą punkty, a w przypadku literek muszą rozpoznać literę, która na nim widnieje i podać słowo, które się nią rozpoczyna.

5. „Bilard”

Na końcu stołu przyklejamy taśmą klejącą kubeczki (papierowe, po jogurtach, do napojów), możemy również napisać lub nakleić na nich cyfry. Z drugiej strony stołu toczymy piłeczki tak, aby do nich wpadły. Sumujemy punkty.

Aby uatrakcyjnić domowe rozgrywki proponuję wykonać medale, puchary oraz przygotować drobne upominki.

 

Kochani, życzę wesołej zabawy! Dajcie rodzicom czasami wygrać!

 

A co dzieje się, kiedy dzieci po zabawie nie sprzątają nagromadzonych śmieci, opowie Wam „Rodzina Teflików”.

 

Pozdrawiam!

Lidia Suska