Smerfy - grupa przedszkolna

KREATYWNE SEKWENCJE

Proponuje ćwiczenia, które są niezwykle ważne i odgrywają ogromną rolę w nauce czytania, pisania, ale przede wszystkim w stymulowaniu mowy i rozwoju intelektualnego dziecka. Są to sekwencje, szeregi, porządkowanie, analizowanie. Warto więc stymulować dzieci i podsuwać im jak najwięcej ćwiczeń lewopółkulowych. Do ćwiczeń można wykorzystać dosłownie wszystko od zabawek np. autka, klocki, kredki po kamyczki a nawet buty. Możemy ćwiczyć na kilku płaszczyznach: wzrokowej (układanie klocków w odpowiednim kolorze, określonych przedmiotów, obrazków), słuchowej (układanie wierszyków, wyklaskiwanie rytmu i śpiewanie piosenek), ruchowej (naśladowanie ruchów ciała, mimiki), czasowej (historyjki obrazkowej).

 

 SEKWENCJA OBRAZKI

  • Dziecko ma na stole kilka obrazków, na których są: psy, koty, kury (WAŻNE, ŻEBY ZWIERZĄTKA WYGLĄDAŁY TAK SAMO TZN. TAKI SAM PIES, TAKI SAM KOT, TAKA SAMA KURA ITP.)
  • Układamy przed dzieckiem wzór: pies-kot-kura.
  • Zadaniem dziecka jest go powtórzyć: pies-kot-kura pies-kot-kura pies-kot-kura pies-kot-kura.

SEKWENCYJNA BAJKA

Opowiadamy dziecku historię: „Wiesz, że Twoje zabawki powiedziały mi dzisiaj, że chciałby posłuchać bajki? Zabierzmy kilka z nich i przeczytajmy im Twoją ulubioną bajkę”

  • Następnie zabieramy 3 maskotki, 3 klocki, 3 lalki/samochody i układamy w następującej kolejności:

Maskotka-klocek-lalka/samochód

  • Po ułożeniu sekwencji czytamy bajkę, a więc uczymy dodatkowo dziecko umiejętności słuchania, oraz postawy „Zrobiłem coś dobrego i przyjemnego dla innych”

SEKWENCYJNA SAŁATKA OWOCOWA

  • Na małych talerzykach ułożone są pokrojone owoce np. banan, jabłko, kiwi, pomarańcza. Układamy talerzyki jeden obok drugiego, a następnie wrzucamy owoce po kolei.

SEKWENCYJNE PRANIE

  • W koszu na ubrania do prania jest już pełno. Czas więc wszystko wrzucić do pralki! A gdyby to zrobić zgodnie z jakimś wzorem? Narysuj dziecku na kartce, w jakiej kolejności ma wrzucać ubrania do pralki np.

Koszulka-spodnie-bielizna-skarpetki itp.

SEKWENCYJNY PORTFEL

Czy można nauczyć przedszkolaka znajomości i rozróżniania pieniędzy? Oczywiście, że tak. A można zrobić to poprzez sekwencje? Z pewnością będzie jeszcze ciekawiej!

  • Układamy przed dzieckiem kilka monet, z których następnie tworzymy sekwencje. Można zrobić to w taki sposób, aby uczyć, który pieniądz ma większą wartość np.:

1 grosz – 2 grosze – 5 groszy

1 złoty – 2 złote – 5 złotych – 10 złotych

1 grosz – 5 groszy – 1 złoty – 5 złotych – 10 złotych

SEKWENCJE KOLORÓW

Chcesz nauczyć dziecko znajomości i rozróżniania kolorów? Świetnie! Dodaj do tego myślenie sekwencyjne! Wystarczy wyciąć z bloku kolorowego kółka i poprosić, aby dziecko ułożyło wybrany wzór np.:

Czerwony-niebieski

Żółty-zielony-fioletowy

Niebieski-zielony-czerwony-niebieski-żółty

SEKWENCYJNE KSZTAŁTY

A gdyby tak z tego samego bloku kolorowego wyciąć koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt? Dzięki temu nauczymy dziecko kształtów oraz kolorów od razu!

Przykładowy wzór:

Niebieski kwadrat – żółty trójkąt – czerwone koło – zielony prostokąt.

Podczas układania przez dziecko sekwencji pytamy się i opowiadamy, jaki to kształt i jaki ma on kolor.

 SEKWENCYJNE KANAPKI

  • Wiesz jak najlepiej nauczyć dziecko samodzielnego robienia kanapek? Sekwencjami!
  • Wcześniej, przygotuj mu wszystkie produkty ułożone w takiej kolejności, w jakiej ma ich użyć np.:

Kawałek chleba-masło-wędlina-ser

Kawałek chleba-sałata-ogórek-pomidor

https://www.youtube.com/watch?v=Js3BgyuIUk4

Źródło: logopatka.pl

 

Opracowała: Joanna Buśko