Biedronki - grupa przedszkolna

ZABAWY Z EMOCJAMI

1. „Rozpoznaj uczucia i pokaż, co czujesz,, – zabawa z elementem dramy

Dziecko rozpoznaje i nazywa emocje przedstawione w formie graficznej za pomocą „buźki” (zły, smutny, wesoły, zmartwiony, zdziwiony…). Następnie wyraża emocje przedstawione za pomocą „buźki” bez użycia słów: za pomocą gestu, mimiki.

 2. „Spaghetti,, – zabawa doskonaląca umiejętność rozładowania napięcia

Dziecko w stanie napięcia emocjonalnego przyrównujemy do nitki makaronu:
„Wyobraź sobie, że jesteś twardą nitką makaronu, który ma być podany na obiad. Zanurzasz się w garnku z ciepłą wodą. Po chwili opadasz na dno garnka, tworząc miękki, luźny kłębuszek. Zachowujesz się jak gotowany makaron do momentu, aż nie zawołam: «sos pomidorowy». Wtedy wolno ci wstać i potrząsać rękami i nogami, by poczuć się wspaniale”.

3. ,,Papierowa wojna,,

To także propozycja, którą z powodzeniem można wykorzystać, gdy stosunki między rodzeństwem zaczynają przypominać relację psa i kota. Stare gazety gnieciemy w kulki i obrzucamy się nimi nawzajem na dany sygnał. Zabawę można urozmaicać, np. poprzez rzucanie tylko stopami, tylko na siedząco, tylko lewą ręką. Najważniejsze, by na początku wprowadzić zasadę, że nikomu nie można zrobić krzywdy.

4. Głaskanie jeża
Jedna osoba zwija się w ciasny kłębek, najeża się, jest urażona i wściekła. Dziecko musi teraz pomóc mu otworzyć się, ale nie może próbować go przełamać siłą. Może rozmawiać z jeżem, głaskać go, przekonywać. Po pewnym czasie zamieniamy się rolami i to dziecko jest jeżem. Ta zabawa uczy nawiązywania nieagresywnych kontaktów i spokojnej rozmowy w sytuacji zdenerwowania. Pozwala też na wyobrażenie sobie, co czuje ktoś wściekły i zły i jak można mu wtedy pomóc.

Przyjemnej zabawy życzę :))                                                   

Mariola Sulej

Załączam link z piosenką o emocjach :

https://www.youtube.com/watch?v=kRJFN6V7TB4