Biedronki - grupa przedszkolna

EKSPERYMENTY Z JAJEM

Co to takiego, odgadnijcie drodzy. Są z wierzchu białe, a żółte w środku.

Gdy je ugotować, dziwy się dzieją. Bo zamiast mięknąć, one twardnieją?

 Zapraszam do eksperymentowania i życzę dobrej zabawy!

1. Cz jajko potrafi pływać?


Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednej rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do szklanek. Jajko w solance pływa, w wodzie opada na dno.
 Dlaczego?. Jajko jest cięższe od wody, ale lżejsze od solanki i dlatego w solance pływa. Sól zagęszcza wodę, która w efekcie wypiera jajko na powierzchnię. Im więcej soli w wodzie, tym większa jest wyporność. 

2. Jak działa pasta do zębów?

To eksperyment pokazujący, jak pasta do zębów działa na szkliwo. Potrzebne będą dwa jajka, pasta do zębów, dwie szklanki i ocet. Jedno jajko porządnie nacieramy pastą do zębów, zostawiamy na dobę, po czym spłukujemy pastę. Następnie do dwóch szklanek nalewamy ocet, do każdej wkładamy jedno jajko. Warto podpisać, które jajko miało do czynienia z pastą do zębów, a które nie. Po kilkunastu minutach powinny być widoczne efekty działania octu na skorupki jajek.

To z pastą pozostanie nienaruszone, ponieważ pasta do zębów zabezpiecza  je przed działaniem kwasu. Skorupka jajka „bezpastowego” zacznie się rozpuszczać. Jeśli pozostawimy obydwa jajka w occie na kolejnych kilka godzin, zobaczymy, że również jako posmarowane wcześniej pastą poddaje się działaniu kwasu, ale znacznie wolniej niż jajko bez pasty. Dlatego zęby trzeba myć systematycznie, aby chronić szkliwo. 

3. Obroty jajek. 


Bierzemy jajko surowe (można na nim narysować kurczaka) i jajko ugotowane (można narysować na nim garnek) i kręcimy nimi. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko ugotowane będzie się obracać szybciej i dłużej.


4. Jak oddzielić żółtko od białka?
 

Na talerzyku rozbijamy jajko (ważne by żółtko było całe!). Następnie bierzemy  plastikową butelkę, lekko ją ściskamy, by wypuścić powietrze. Przytykamy szyjkę do żółtka i puszczamy. Butelka wsysa żółtko do środka. Ważne by robić to butelką ustawioną w miarę poziomo, bo z pionowej  żółto od razu nam  wypadnie. Dlaczego?. Gdy ściskamy butelkę, zmniejsza się w niej objętość powietrza. Gdy ją puszczamy butelka zasysa powietrze i przy okazji z powietrzem do środka „załapuje się” żółtko, które jest w błonce. Ma inną konsystencję niż białko, stąd daje się wciągnąć w całości.

5. Inne eksperymenty z jajkiem w butelce i gumowym jajkiem pokazują filmiki:

Na koniec poćwiczcie liczenie z piosenką „Kura jajodajka”.