^Do góry
  
  
  

Aktualności Przedszkola nr 9 w Nowej Soli

WDZIĘCZNOŚĆ

Praktykowanie wdzięczności
W obecnych czasach dzieci otrzymują wiele rzeczy materialnych rzeczy w postaci zabawek, słodkości czy też poświęcanego im czasu, uwagi. Uczymy je także wielu praktycznych umiejętności oraz przekazujemy wartościową wiedzę na temat otaczającego świata. Dzieci do około 7 r. ż. nastawione są egocentrycznie, czyli są przekonane, że są najważniejsze a otaczający świat kręci się wokół nich. Wyzwaniem dla rodziców jest zatem nauka wdzięczności poprzez okazywaną postawę, zachowanie w stosunku do siebie, innych ludzi czy świata - losu. Dzieci, które to widzą a także doświadczają będą na początku nieświadomie powielać prezentowana postawę, stosunek do życia. W czasie rozwoju powyższa postawa/zachowania będą praktykowane świadomie i z wyczuciem.

Czym jest wdzięczność?
Wdzięczność to okazywana postawa/zachowania wyrażające się przeżywaną/okazywaną radością w stosunku do tego co się otrzymuje a także od tego co się daje innym - światu nie oczekując w zamian rewanżu. Powodów do odczuwania wdzięczności jest wiele i dla każdego będzie to coś innego np. jestem zdrowy, mam rodziców, „mam ciepłą kurtkę a dziś chłodny dzień - jak dobrze ją mieć”, czy „jakie piękne słoneczko dziś świeci, dzięki temu wszystkie rośliny mogą rosnąć” itd.

Co zyskujemy praktykując wdzięczność?
rozwój empatii – troski o drugiego człowieka;
obniżenie poziom stresu;
zachętę do wybaczania;
wparcie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, zmniejszając ryzyko depresji;
wpływ na jakość relacji społecznych (rodzinnych, towarzyskich);
podnoszenie samooceny;
zwiększenie poczucia odczuwanego szczęścia (cieszenie się każdą chwilą – życiem jakie się wiedzie).

Jak uczyć dzieci wdzięczności
1. Od najmłodszych lat ucz dziecko magicznych słów – proszę, dziękuję, przepraszam,
2. Wdrażaj do obowiązków domowych dostosowanych do możliwości dziecka, wówczas będzie doceniać jaki wysiłek trzeba włożyć aby np. ugotować obiad,
3. Ucz dostrzegać piękne chwile, cieszyć się z drobiazgów (wspólne rozmowy, dziennik/ album – zbierający powody wdzięczności w formie np. rysunków, obrazków wyciętych z gazet itd.)
4. Dostosuj system nagród – stosuj nie tylko nagradzanie w formie zakupu jakichś rzeczy, ale także różne gratyfikacje niematerialne: pochwała, przytulenie, uśmiech, gest „OK!”.
5. Pomagajcie innym tak jak umiecie np. udział w zbiórkach odzieży, żywności dla innych ludzi, zwierząt, przekazujcie środki finansowe na jakieś dobroczynne cele – zdrowie i życie osób zagrożonych, dbajcie o środowisko np. nie śmiecąc w lesie.

Chciałabym Wam zaproponować baśń polską „Wdzięczność szczupaka”, która pokazuje czym jest wdzięczność, a także uczy występującego w niej chłopca jak również się takim stać.

Nasze Czytanie - Wdzięczność szczupaka - Baśnie Polskie

Po obejrzeniu, porozmawiaj z dzieckiem na temat wdzięczności.
O czym była bajka? Jakie osoby w niej wystąpiły?
Jaki był chłopiec na początku?
Jak zachowała się rybka gdy została uwolniona?
Jaka zmiana zaszła w chłopcu po spotkaniu z rybką?
Dlaczego się zmienił? (Co zrozumiał?)

Opracowała:
Ewelina Wośko-Bojanowska

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.