^Do góry
  
  
  

Aktualności Przedszkola nr 9 w Nowej Soli

Preorientacja zawodowa w przedszkolu

Jednym z elementów szeroko rozumianego doradztwa zawodowego jest między innymi preorientacja zawodowa, która ma miejsce właśnie w nauczaniu przedszkolnym. Jest to szereg działań mających na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie ich do poznawania siebie, a co za tym idzie odkrywania własnych zainteresowań, uzdolnień. Wymienione działania były i są realizowane w przedszkolu w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Publiczne Przedszkole nr 9 z oddziałami integracyjnymi w Nowej Soli posiada dodatkowo własny program preorientacji zawodowej sporządzony na rok szkolny 2018/2019, zgodnie z  rozporządzeniem MEN z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego.

Ustawodawca określił cztery obszary w jakich treści programowe z zakresu preorientacji zawodowej  przewidziane dla przedszkola powinny się mieścić. A są nimi: poznanie siebie, świat zawodów i rynek pracy, rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie, planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych. Każdy obszar posiada ustalone z nauczycielami prowadzącymi działania jakie są i będą realizowane w tymże roku szkolnym.

Jednym z pierwszych zestawień stadiów rozwoju zawodowego w Polsce, gdzie została zamieszczona preorientacja zawodowa przedstawił K. Czarnecki. Według wspomnianego autora jest to jeden z okresów rozwoju zawodowego przypadający na lata od 3 do 11. Dominujące aktywności w tym wieku to głównie: obserwacja życia zawodowego dorosłych, gromadzenie wiadomości o pracy dorosłych, naśladownictwo zachowania dorosłych. Szczegółowe formy aktywności w tym okresie rozwojowym to: rozpoznawanie zawodów, określanie czynności zawodowych osób dorosłych, naśladownictwo zawodów i czynności w zabawach, znajomość prostych narzędzi pracy, korzystanie z właściwych źródeł wiedzy o zawodach i czynnościach zawodowych, wyrażanie i uzasadnianie marzeń i wyobrażeń zawodowych.

Z kolei inny słynny badacz reprezentant pedagogiki pracy Z. Wiatrowski poprzez wychowanie przez pracę w przedszkolu rozumie szereg prac wykonywanych przez dzieci min. czynności samoobsługowe (ubieranie, mycie rąk, zębów, czesanie itd.), czynności porządkowe i organizacyjne (np. dyżury), pomoc dzieciom młodszym (w ubieraniu się i rozbieraniu), prace na działce przedszkolnej, produkowanie prostych zabawek dla siebie oraz innych, tworzenie podarunków dla najbliższych. Takie działania są środkiem umożliwiającym: kształtowanie postaw społecznych, rozwijają potrzeby służenia innym i potrzeby uznania społecznego, przybliżanie niektórych zjawisk z otoczenia, wdrażanie potrzeby pozytywnego działania w stosunku do innych, pogłębiania poczucia więzi ze społeczeństwem i przynależności do niego, budzenie inicjatywy i nabywanie wiary we własne siły. 

Literatura:

Nowacki T.W., Zawodoznawstwo, Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003r.

Wiatrowski Z., Podstawy pedagogiki pracy, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2000r.

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.