^Do góry
  
  
  
Get Adobe Flash player

ZABAWY ROZWIJAJĄCE INTELIGENCJĘ EMOCJONALNĄ DZIECKA

Inteligencją emocjonalną określamy rozumienie własnych emocji oraz adekwatne reagowanie na nie. To także umiejętność współodczuwania w reakcji na sytuacje, w których znaleźli się inni ludzie. Gdy ktoś upadł, a my to widzimy - też jest nam smutno ponieważ ta osoba cierpi (płacze, ma zdarte kolano). Czasami też widząc cierpienie innych reagujemy niosąc pomoc - np. podniesienie się po upadku, danie czystej chusteczki, zawiadomienie pomocy.

Rozwój takiej postawy u dziecka wymaga również pracy. Przedstawione zachowanie nie bierze się znikąd. Dziecko bacznie nas obserwuje każdego dnia i jeśli my ani jego najbliższe otoczenie się tak nie zachowuje - taka postawa się w nim nie wykształci.

O rozwój emocjonalny dziecka dbajmy zatem już od najmłodszych lat. W wieku przedszkolnym powinniśmy myśleć o etycznym rozwoju dziecka, trenować empatię, wypracować zasady moralne, stwarzać możliwości do samodzielnego rozwiązywania napotkanych problemów.

Czytaj więcej...

ZAZDROŚĆ U DZIECKA

Zazdrość u dziecka. Jak sobie z nią radzić?

Zazdrość to nieprzyjemne uczucie, gdy ktoś dla nas ważny np. mama bardziej interesuje się kimś innym bardziej niż nami. Emocja ta jest zatem nieunikniona i naturalna między rodzeństwem. Zazdrościmy też innym ładniejszych ubrań, zabawek. Niektórzy zazdroszczą komuś jego zawodu czy pozycji społecznej i chętnie by się z nim zamienili rolą.

Czytaj więcej...

KREATYWNE ZABAWY Z KLAMEREK

Kacper z klamerki zrobił kurczaczka w jajeczku.

Czytaj więcej...

STRACH I SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z NIM

Rozróżniamy dwa rodzaje strachu:

  • pierwszy z nich ostrzega nas przed niebezpieczeństwem aby nie podejmować ryzykownych decyzji czy też działań np. nie gramy w piłkę na jezdni, nie wsadzamy ręki do ognia;
  • są też lęki, które nam nie służą np. obawa przed duchami, które przecież nie istnieją lub lęk przed pójściem do dentysty czy też rozmowy z rodzicami gdy coś popsujemy lub nabrudzimy w domu.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.