^Do góry
  
  
  
Get Adobe Flash player

WSPIERANIE SAMODZIELNOŚCI DZIECKA

Czym jest samodzielność?

Samodzielność to nauka nowych umiejętności, pokonywanie pojawiających się trudności, przeszkód bez dodatkowego wsparcia. Naukę zdobywania nowych kompetencji obserwujemy już od urodzenia, gdy dziecko nabywa umiejętności chwytania interesujących go rzeczy, przemieszczania się a także naukę porozumiewania się z otoczeniem chcąc coś zdobyć/uzyskać.

Czytaj więcej...

CZYM JEST WSTYD?

Uczucie to pojawia się w toku rozwoju dziecka. Na początku jest związane z intymnością czyli np. niechęcią rozbierania się w miejscu publicznym przed obcymi osobami. W miarę rozwoju dziecka, a tym samym jego świadomości zaczyna ono się wstydzić: swego lub cudzego postępowania, zachowania, wypowiadanych błędnych słów, opinii. Uczucie wstydu jest związane z potrzebą uznania – przynależności do danych grup społecznych np. rodzina, znajomi, przyjaciele itd. Brak akceptacji ze strony ważnych dla dziecka osób poprzez wywoływanie w dziecku uczucia wstydu (bycia nieadekwatnym w jego oczach) może sprawić, że jego poczucie własnej wartości (akceptacja siebie) będzie niskie z czasem też mogą pojawiać różne lęki.

Czytaj więcej...

WDZIĘCZNOŚĆ

Praktykowanie wdzięczności
W obecnych czasach dzieci otrzymują wiele rzeczy materialnych rzeczy w postaci zabawek, słodkości czy też poświęcanego im czasu, uwagi. Uczymy je także wielu praktycznych umiejętności oraz przekazujemy wartościową wiedzę na temat otaczającego świata. Dzieci do około 7 r. ż. nastawione są egocentrycznie, czyli są przekonane, że są najważniejsze a otaczający świat kręci się wokół nich. Wyzwaniem dla rodziców jest zatem nauka wdzięczności poprzez okazywaną postawę, zachowanie w stosunku do siebie, innych ludzi czy świata - losu. Dzieci, które to widzą a także doświadczają będą na początku nieświadomie powielać prezentowana postawę, stosunek do życia. W czasie rozwoju powyższa postawa/zachowania będą praktykowane świadomie i z wyczuciem.

Czytaj więcej...

CZYM JEST RADOŚĆ ?

Radość to przyjemne uczucie, gdy czujemy się szczęśliwi. Możemy być w dobrym nastroju z różnych powodów np. tego że otrzymaliśmy prezent, ktoś nam powiedział coś miłego lub ktoś nas rozśmieszył. Powodów do radości może być mnóstwo, a każdy z nas lubi być radosny.

Osobę radosną można poznać po tym, że się przyjaźnie uśmiecha, może także chichotać, jest życzliwa dla otoczenia. Człowiek będący w takim stanie wierzy w swoje możliwości a tym samym w sukces podejmowanych działań. Radość zatem dodaje nam odwagi (skrzydeł) w poznawaniu otoczenia oraz ludzi.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.