Tygryski - grupa przedszkolna

MIERZENIE DŁUGOŚCI

Mierzenie długości to ważna umiejętność życiowa. Będzie dzieciom bardzo potrzebna w szkole. Zapraszam do zabaw, które pomogą dzieciom zrozumieć sens pomiarów i przygotują do ich wykonywania.

 

Układanie patyczków.

Potrzebne będą zapałki, rurki (pocięte na równe części ) lub patyczki - 14 sztuk. Dobrze, gdyby były w dwóch kolorach.

1. Siadamy z dzieckiem przy stole, naprzeciwko siebie. Dajemy dziecku 7 patyczków i prosimy, aby ułożyło prostą dróżkę (patyczki muszą się    stykać). Obok układamy swoją dróżkę. Dróżki są jednakowej długości (fot.1)
2. Teraz mówimy dziecku, że przełożymy patyczki w naszej dróżce tak, aby zakręcała - chodzi o stworzenie wrażenia, że dróżka jest krótsza (fot. 2)
3. Pytamy dziecko, czy dróżki są równe? Dziecko prawdopodobnie odpowie, że ta prosta jest dłuższa. Należy znów ułożyć prostą dróżkę (fot.1), a później ponownie taką, która zakręca (fot.2)
Pozwólmy dziecku działać. Niech samo układa, próbuje, doświadcza.

Porównywanie długości pasków. Potrzebne będą 4 równe paski papieru (ok. 25 cm x3 cm).

1. Kładziemy przed dzieckiem dwa takiej samej długości paski (fot.3). Dziecko powinno samo sprawdzić, czy są tak samo długie, jeśli uważa, że nie są równie, niech przytnie nożyczkami. Chodzi o to, aby dziecko było przekonane, że paski są równe.
2. Prosimy dziecko, aby jeden pasek zwinęło w rulonik i położyło obok prostego paska (fot. 4)
3. Pytamy dziecko, czy paski są równe? Dziecko prawdopodobnie powie, że ten zwinięty w rulonik jest krótszy. Zachęćmy do rozwinięcia rulonika, wygładzenia go palcami i ponownego przymierzenia.
4. Znów połóżmy przed dzieckiem dwa proste paski. Dziecko niech sprawdzi czy są tak samo długie.
5. Prosimy dziecko, aby z jednego paska zrobiło harmonijkę. Ułóżmy ją obok prostego paska (fot.5).
6. Pytamy dziecko, czy paski są równe? Dziecko prawdopodobnie powie, że „harmonijka” jest krótsza. Zachęćmy do wygładzenia jej palcami i ponownego przymierzenia.
Pozwólmy dziecku działać. Niech próbuje, eksperymentuje, doświadcza.

Porównywanie długości wstążeczki. Potrzebne będą 2 wstążeczki (sznurki, tasiemki) takiej samej długości (ok. 25-30 cm);

1. Kładziemy przed dzieckiem dwie takiej samej długości wstążeczki. Dziecko powinno samo sprawdzić, czy są tak samo długie, jeśli uważa, że nie są równie, niech przytnie nożyczkami. Chodzi o to, aby dziecko było przekonane, że wstążeczki są równe.

2. Zawiązujemy jedną wstążeczkę na kokardkę i kładziemy obok drugiej, wyprostowanej (fot.6);
3. Pytamy dziecko, czy wstążeczki są równe? Dziecko zapewne odpowie, że kokardka jest krótsza. Rozwiązujemy kokardkę i znów układamy tasiemki obok siebie. Czy są równe? Zwijamy jedną tasiemkę w ślimaka” (fot.7) i pytamy. Czy teraz tasiemki są równe?
 

Pozwólmy dziecku działać. Niech próbuje, eksperymentuje, doświadcza.

Możliwe, że teraz dziecko częściej będzie przekształcać, przekładać, porównywać. To dobrze. Niech próbuje. To ważne ćwiczenia.

Życzę wszystkim dobrej zabawy.

Ewa Kujawińska

Materiał został opracowany w oparciu o treści zawarte w książce „Dziecięca matematyka” autorstwa E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej, polecanej zarówno nauczycielom, jak i rodzicom.