^Do góry
  
  
  

Tygryski - grupa przedszkolna

UCZYMY SIĘ CZYTAĆ Z KOTEM :)

Dzieci lubią zwierzęta i dobrze, jeśli mają z nimi kontakt. W zabawach w przedszkolu często zwierzęta oglądamy, rozmawiamy o nich, naśladujemy ich ruchy i głosy. Nazwy zwierząt wyzwalają w dzieciach różne emocje więc wykorzystujemy je w ćwiczeniach pomagających opanować dzieciom sztukę czytania. Dzisiaj zapraszam do zabaw „z kotem”;

Dziecko może siedzieć na podłodze lub przy stole. Dajemy mu kilka klamerek. Pytamy: ile wyrazów jest w zdaniu KOT PIJE MLEKO i prosimy, aby ułożyło przed sobą tyle klamerek, ile wyrazów jest w tym zdaniu. Ważne jest, aby wypowiadać zdania powoli i wyraźnie.

Ile wyrazów jest w zdaniu KOT PIJE CIEPŁE MLEKO?

A w tym? CZARNY KOT PIJE CIEPŁE MLEKO.

Ile ten kot ma głosek? K-O-T. Dziecko zapewne sobie poradzi z tym zadaniem. Jaka jest pierwsza głoska? Jaka ostatnia? Mówmy krótko, tak jak głoska brzmi: K (nie KA), T (nie TE); Jeśli wymawiamy głoski, tak jak w czasie recytacji alfabetu: a, be, ce, de.... to dziecko słyszy np. KA-O-TE, a miało być K-O-T;

Z ilu głosek składa się M-L-E-K-O? Może być trudniej. Pomóżmy dziecku.

Poprośmy teraz dziecko, aby naśladowało kota. Niech się skrada na czworakach, zrobi „koci grzbiet”, zamruczy, prychnie, zamiauczy. Może się poocierać o kanapę, udawać, że pije mleko ze spodeczka. Możemy nagrać filmik i zrobić zdjęcie naszemu małemu „kocurkowi”.

Zapytajcie dziecka, kto się ukrył w wyrazach: TURKOT, KOTLET. Ważne jest, aby wymówić te słowa powoli i wyraźnie. Można też je napisać, a dziecko będzie miało za zadanie znaleźć w nich wyraz „kot”, a pozostałe litery wykreślić. Może nazwie litery, które wykreśla? Co zostało? Zapewne przeczyta KOT. Jeśli nie przeczyta, zróbmy to razem z nim.

Można zamienić się na chwilę rolami. Rodzic będzie udawał kota i schowa się gdzieś w mieszkaniu. Dziecko liczy do 10-u dając rodzicowi czas na znalezienie kryjówki, a potem szuka wołając kota „kici, kici, kici....”, przystaje i nasłuchuje. Rodzic może dawać dziecku delikatne sygnały: podrapać mebel paznokciem lub miauknąć cicho;

Zaprośmy dziecko do stołu. Niech wyszuka i wytnie ze starej gazety lub ulotki reklamowej litery k, o, t. Niech je przyklei na dole kartki, przeczyta KOT, a potem nad napisem narysuje pięknego kota. I pokoloruje go lub ozdobi w dowolny sposób.

Na zdjęciach są KIZIA I MIZIA. Jak wyglądają? Co robią? Czym się różnią? Jaką pozycję ma Kizia, a jaką Mizia? A czym się różnią ich imiona? Jeśli dziecko nie usłyszy różnicy, można imiona kotów napisać i poszukać, czym się różnią.

Jeśli pobawiliście się zgodnie z tą propozycją, wykonaliście państwo ćwiczenia rozwijające wszystkie najważniejsze sfery rozwoju waszego dziecka. Gratuluję!

 

Pozdrawiam.

Ewa Kujawińska

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.