Z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Kubusie uczestniczyły w warsztatach „Historia książki”. Poznały najważniejsze etapy jej powstawania od czasów starożytnych aż po współczesność. Od rysunków na skałach w jaskiniach poprzez pismo na kamieniach i tabliczkach glinianych, hieroglify (znaki pisma obrazkowego na papirusie), średniowieczne rękopisy, drukowane inkunabuły, aż do książek elektronicznych. Z dużym zainteresowaniem przeglądały różne książki z bogatego księgozbioru biblioteki. Utrwaliły zasady związane z ich wypożyczaniem.
W ramach preorientacji zawodowej Kubusie spotkały się z panią Ewą Siutą-Murzyńską z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze. Założyły togi, które są atrybutem sędziego, adwokata, radcy prawnego i prokuratora (różnią się one kolorem żabotu i obszyciem togi typowym dla danego zawodu) i wcieliły się w role uczestników rozprawy sądowej. Sędzia po zapoznaniu się z przepisami prawa cywilnego i wysłuchaniu obu stron konfliktu oraz świadka, rozstrzygnął sprawę polubownie.
Wołamy głośno S.O.S pomoc potrzebna Ziemi jest!
22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Kubusie segregowały śmieci do żarłocznych śmietników. Omawiały i dobierały ilustracje z działaniami ludzi, które zagrażają Ziemi albo dbają o jej przyszłość. Wspólnie z rodzicami wykonały pomysłowe zabawki z domowego recyklingu. W przedszkolnym ogródku przygotowały śmieciowy eksperyment. Zakopały bio, plastik, metal, papier oraz szkło, żeby za dwa miesiące sprawdzić, co się z nimi stało. Ułożyły również planetę Ziemię z zielonej i niebieskiej mąki ziemniaczanej i bawiły się cieczą nienewtonowską.
Kubusie radośnie szukały pisanek i kraszanek starannie ukrytych w przedszkolnym ogrodzie. Wyruszyły z koszykami, aby zebrać jak najwięcej kolorowych jajek. Zwyciężył Mikołaj, drugie miejsce zajął Kacper, a trzecie ex aequo Ania i Piotruś. Wszystkie dzieci w nagrodę otrzymały słodkie, wielkanocne niespodzianki.
Kubusie rozmawiały o wielkanocnym koszyczku, jego symbolach, pokarmach, które znajdują się w święconce, a także o świątecznych tradycjach i zwyczajach. Narysowały oburącz wesołego zająca, ozdobiły pisanki małe i bardzo duże oraz zasiały rzeżuchę. Rozwiązywały również wielkanocne zadania, współpracując w zespołach i stukały się jajeczkami podczas muzycznej zabawy „Na wybitki”.
Tęcza to jedno z najpiękniejszych w przyrodzie zjawisk optycznych w postaci wielobarwnego łuku. Czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy to jej podstawowe kolory. Kubusie przypomniały sobie jak powstaje tęcza i eksperymentowały tworząc jej kształt oraz łącząc tęczowe tafle kolorów. Odciskały swoje dłonie, rozdmuchiwały słomką akwarelowe kleksy, malowały pipetami na rozsypanej soli, a także wykonały doświadczenia z mlekiem i barwnikami.