^Do góry
  
  
  

Kubusie Puchatki - grupa przedszkolna

ZABAWY NA STYMULOWANIE ZMYSŁU DOTYKU

Szukacie Państwo inspiracji na zabawy, które nie tylko zajmą dziecko, ale będą korzystnie wpływały na jego rozwój? Postawmy na zabawy sensoryczne!  Dzięki sensorycznym zabawom dziecko odkrywa, jak za pomocą różnych zmysłów można poznawać otaczający świat, poznaje cechy przedmiotów, a także rozwija wyobraźnię. Musicie Państwo jednak wiedzieć, że wcale nie potrzebujecie drogich gadżetów, aby dać dziecku szansę na namacalne poznawanie świata. Zabawy te są łatwe do wykonania i z pewnością przypadną do gustu każdemu dziecku.

 Rysowanie po ciele

Skorzystajcie z gotowych śpiewanek lub sami wymyślcie  bajkę, którą narysujecie dziecku na plecach. Możecie się również bawić w robienie pizzy czy kanapek. Smarowanie, układanie składników i doprawianie na niby to świetna zabawa! Pamiętajcie jednak, że podczas takiego masażu nie należy się spieszyć, warto dotykać spokojnie, koncentrować się na dziecku i okazywać mu emocje.

Pudełko ze skarbami

Do zabawy przyda się duże pudełko kartonowe, w którym należy wyciąć otwory na ręce. Następnie należy umieścić w środku przedmioty, które mają różne faktury (coś twardego, coś miękkiego, rozmaite tkaniny, zabawki i przedmioty codziennego użytku). Dziecko wkłada ręce do kartonu
i próbuje za pomocą zmysłu dotyku opisać, co znajduje się w kartonie (miękki, twardy, okrągły, gładki, chropowaty itp.), a następnie próbuje odgadnąć, co to jest.

Poszukiwacze skarbów

W misce można umieścić : ryż, makaron, kaszę, płatki kukurydziane, piasek itp. (można wymieszać wszystko lub użyć jednego rodzaju w oddzielnych miskach). W zawartości miski ukryjcie różne przedmioty i pozwólcie dziecku szukać skarbów rączkami lub nóżkami.

Dotykowy obrazek

Przygotujcie wspólnie dotykowe dzieło. Będą wam potrzebne różne skrawki materiałów, gąbki, waciki, guziki, muszelki, kawałki tapet, ziarenka, karton, klej i wyobraźnia. Stwórzcie obraz, przyklejając do papieru znalezione w domu  skarby. Pozwólcie dziecku rozpoznawać faktury. Poproście, by opisało cechy powierzchni, jakiej dotyka np. szorstki, gładki, twardy, miękki, kłujący  itp.

Domowa masa plastyczna

W sklepach można kupić ciastolinę, piaskolinę, piankolinę i jeszcze kilka innych mas, najlepsza zabawa jest jednak z takimi, które zrobimy wspólnie z dzieckiem. Jakie masy można przygotować w domu?

  • masę solną (szklanka soli, szklanka mąki, woda),
  • piasek kinetyczny (piasek, skrobia kukurydziana,płyn do mycia naczyń i woda),
  • piasek księżycowy (piasek, soda oczyszczona i pianka do golenia),
  • aksamitną masę (mąka ziemniaczana, odżywka do włosów),
  • ciecz nienewtonowską (mąka ziemniaczana i woda).

Pozwólcie dziecku gnieść, ugniatać, dotykać i lepić to, co mu się podoba :)

 

Opracowała: Jolanta Radwańska

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.