^Do góry
  
  
  
Get Adobe Flash player

Aktualności Przedszkola nr 9 w Nowej Soli

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ DZIECKU

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Tatax i inne historyjki o tatusiach

Sporą dawkę śmiechu wymieszanego ze wzruszeniem zapewnią opowieści Barbary Stenki, która na niemal 120 stronach książki zaprezentowanej przez wydawnictwo Bis zawarła całą galerię postaci ojców, którzy mimo wszelkich różnic, okazują się całkiem podobni – wszyscy w oczach dzieci są bowiem niezwykłymi bohaterami codzienności i  potrafią sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Opowieści w świetny sposób nobilitują niedocenianą czasem rolę ojca w wychowaniu dziecka, obrazują bezgraniczną miłość i zaufanie, jakim maluchy darzą głowę rodziny. Lektura staje się zatem świetną propozycją nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich opiekunów, którzy dzięki niej mają okazję spojrzeć na siebie dziecięcymi oczami. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci do lat siedmiu.

 

Sprężynek na tropie tajemnic

Kolejną cenną pozycję proponuje maluchom wydawnictwo Bis – tym razem jest to książka Agnieszki Fraczek, która w bardzo przyjemny sposób pokazuje dziecku, jak ważna jest troska o otaczające nas środowisko. Za sprawą tytułowego bohatera  dowiaduje się ono, dlaczego należy segregować śmieci, dbać o czystość w miejscach publicznych, oszczędzać wodę i energię, robić zakupy zgodnie z zasadami eko, a nawet jak uniknąć niebezpiecznego ukąszenia kleszcza. Proza przeplata się tu z pełnymi humoru rymowankami, dzięki którym maluchowi będzie jeszcze łatwiej zapamiętać tak ważne zasady dotyczące dbania o przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, za którą należy brać odpowiedzialność już od najmłodszych lat. Bez problemu powinni poradzić z nią sobie zarówno chłopcy, jak i dziewczynki od lat trzech.

Mali przyjaciele z lasu i podwórka

Dziecięce ucho jest w stanie usłyszeć o wiele więcej niż to dorosłe. Przekonali się o tym bohaterowie książki Barbary Niedźwieckiej – Jurek, Szymonek, Antoś i Tobiasz, którzy, jak się okazuje, doskonale potrafią wsłuchać się w głos zwierzęcych mieszkańców podwórka i lasu, z którymi przeżywają niesamowite przygody pod czujnym okiem psa bernardyna. We wspólnych zabawach biorą udział także drzewa, a nawet... krasnoludki, na których istnienie należy być szczególnie wyczulonym, o czym dzieci wiedzą przecież najlepiej. Książka wydawnictwa Goneta.net w niezwykły sposób uświadamia młodemu czytelnikowi, że każdy z nas może zostać bohaterem, pomimo popełnianych błędów, do których przyznanie się jest cenną sztuką.

Przywidziadła. Opowieści niepoprawnej gawędziarki

Tym razem wydawnictwo Goneta.net proponuje literackie co nieco odrobinę starszym dzieciom w wieku szkolnym. Za sprawą niepozbawionych morału opowieści Angeliki Szelągowskiej nasza pociecha delikatnie zostaje wprowadzona w świat dorosłych, który rządzi się zgoła innymi zasadami niż ten dziecięcy. Maluch dowiaduje się, jak ważna jest samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji, a jednocześnie poznaje konsekwencje przerostu ambicji i niewłaściwego podejścia do władzy. Okazuje się, że rozstanie z dzieciństwem wcale nie musi być takie złe, jak może się wydawać – wręcz przeciwnie. Czeka to przecież każdego z nas, a pokonywanie kolejnych życiowych etapów, to ważna lekcja, której nie można sobie odpuścić.

Basia i wyprawa do lasu

Mały czytelnik ponownie ma możliwość spotkania z małą Basią, bohaterką serii wydawnictwa Egmont. Tak jak każdy przedszkolak, ma ona swoje radości i problemy, które dzięki wsparciu rodziców i szczypcie humoru można jednak pokonać. Tym razem wraz z dziewczynką wyruszamy do lasu, gdzie wspólnie odkrywamy fascynujące sekrety przyrody – wsłuchujemy się w śpiew ptaków, wędrujemy tropem zwierząt, a nawet urządzamy sobie grzybobranie! Niezapomniana przygoda staje się ważną lekcją – dzieci nie tylko miło spędzają czas, ale przy okazji uczą się odkrywać i doceniać piękno świata wydobyte ręką Marianny Oklejak, której barwne ilustracje stanowią wspaniałe dopełnienie tekstu. Książka idealna dla maluchów od trzeciego do siódmego roku życia.

 

Polecam do przeczytania.

logopeda Agnieszka Andrzejewska

Copyright © 2017. Przedszkole nr 9 w Nowej Soli Rights Reserved.