Aktualności Przedszkola nr 9 w Nowej Soli

DBAJMY O ZDROWIE !

Zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej edukacji prozdrowotnej! 

Filmiki edukacyjne (A, B) oraz zadania dla dzieci (1 -5) związane z bakteriami, wirusami 
i zasadami dbania o zdrowie. Szczegółowy opis zamieszczamy poniżej ("czytaj więcej")

http://tablit.wa.amu.edu.pl/bin4/mod-5_4/index.html

Zadanie 1: Dziecko przesuwa mikroskop na wybrany przedmiot. Pojawia się okrągły obraz zbliżenia pod mikroskopem, na którym widoczne są bakterie. Aby wrócić do widoku sali, należy kliknąć przycisk WSTECZ. Dziecko przesuwa mikroskop na dywan, stolik, jabłko, auto.

Po wybraniu wszystkich przedmiotów pojawia się przycisk DALEJ. Obraz dokładnie taki sam, jak w poprzedniej scenie (sala przedszkolna). Z prawej strony znajduje się pasek, a na nim ikony: odkurzacz, biała szmatka z płynem do czyszczenia stołu, umywalka łazienkowa, zlew kuchenny. Dziecko klika na wybrany przedmiot i przeciąga go w dowolne miejsce ekranu. Po wybraniu przedmiotu ikona znika z zakładki. Po wybraniu wszystkich ikon pojawia się przycisk DALEJ. Na ekranie jest sala przedszkolna. Z boku ekranu jest mikroskop. Basia siedzi na dywanie i układa wieżę z kloców, a chłopiec obok bawi się samochodzikiem. Inne dzieci układają klocki i malują. Dziecko przesuwa mikroskop nad wybrany przedmiot ( fragment dywanu, stolik, samochodzik, jabłko (na stole). Pojawia się obraz zbliżenia pod mikroskopem – widać znacznie mniej bakterii.

Zadanie 2: Ekran podzielony na pół. Najpierw akcja dzieje się na lewej połowie, a po jej zakończeniu – na połowie prawej. Dziecko klika na chusteczkę, po czym podświetla się kosz. Zadaniem dzieci jest przeciągnięcie chusteczki do kosza. Następnie chłopiec podchodzi do toalety i dotyka ręką muszli sedesowej (dziecko klika na : dłoń chłopca, kran, dozownik mydła)

Zadanie 3: Basia leży chora w łóżku, obok łóżka stoi jej tata. Z lewej strony ekranu wchodzi do pokoju lekarka, która trzyma w ręce torbę lekarską. Postać staje po prawej stronie łóżka Basi, po czym Basia siada na nim. Z prawej strony ekranu widać pasek z ikonami: termometr elektroniczny, stetoskop, patyczek do gardła, długopis z bloczkiem recept. Po kliknięciu na wybrany przedmiot lekarka wykonuje czynności związane z badaniem pacjenta. Każda ikona po użyciu znika.

Trzy pierwsze ikony są aktywne od razu, czwarta aktywna jest dopiero po wykorzystaniu trzech pierwszych (w dowolnej kolejności).

Zadanie 4: Basia dzwoni po pomoc. Elementy interaktywne – telefon, cyfry na wyświetlaczu telefonu.

Zadanie 5: Ekran jest podzielony na dwie części. Z boku są buzie – zadowolona i smutna. Dzieci decydują, co jest dobre, a co złe dla zdrowia poprzez przeciągnięcie buźki na określoną część obrazu – białe kółko u dołu ekranu.

 

Ikona z nutką to zabawy z piosenką: „Co trzeba zrobić, by zdrowym być?” 

Co trzeba zrobić, by zdrowym być?

Odżywiać się dobrze i soki pić.

No a poza tym dobra rada:

Gimnastykować się wypada

Ref.

Wymachy rąk do przodu i w tył,

To wszystko po to, byś zdrowy był.

 

Świeże powietrze – samo zdrowie

I każdy lekarz wam to powie.

Gdy zdrowe ciało, zdrowy jest duch,

Dbaj o kondycję, zadbaj o ruch.

 

Ref. Wymachy rąk...

 

Co dla nas ważne, teraz już wiesz,

Ruch, zdrowe soki i to, co jesz

odłóż komputer, na bok TV,

W tym również sekret zdrowia tkwi

 

Ikona z literkami: słówka w języku polskim i angielskim związane ze zdrowiem (trzeba kliknąć na flagi)

Ikona z kostką: puzzle 20- elementów. Zadanie dziecka polega na przeciągnięciu wszystkich fragmentów w odpowiednie miejsca w środkowej części ekranu. Jeżeli dwa elementy puzzli zostaną poprawnie ustawione w pewnej odległości od siebie, wówczas połączą się ze sobą. Po ułożeniu wszystkich elementów z puzzli powstaje obrazek. Następnie dzieci słyszą nagranie angielskiego zdania, które nazywa czynność przedstawioną na rysunku. Każde kliknięcie obrazka odtwarza nagranie. Gra zawiera sześć różnych wersji rysunków. Naciśnięcie ikony „powtórz” w prawym dolnym rogu ekranu uruchamia grę ponownie. Kwadraty to memo obrazkowe: trzeba dobrać po dwa jednakowe obrazki, przedstawiające tą samą czynność. Ostatnia gra ze znakiem zapytania „zgadnij czego brakuje?” dotyczy uzupełniania brakujących obrazków zgodnie z prezentowanym wzorem.

 

Opracowała: Lidia Suska